‘Meslekte Belge, İstihdamda Kalite’ sloganıyla elektrik ve elektronik sektöründe Türkiye’de bir ilk olan ulusal ve tüm Avrupa Birliği Ülkelerinde geçerli 17UY0288-5 Elektrik Tesisatçısı (Seviye 5),15UY0241-4 Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4) ve 15UY0241-3 Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan kişilerin belge takdim törenini gerçekleştirildi.

Yapılan törene sivil toplum kuruluşlarından sorumlu Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun KARACAN başta olmak üzere Federasyon Başkanı Osman YEŞİLYURT, Mesleki Yeterlilik Kurumu Genel Başkan Yardımcısı Metin KARAMAN, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği yönetim kurulu başkanı Ekrem BİRSEN, oda başkanı Cafer ADIGÜZEL’in de katılımıyla birlikte belge almaya hak kazanan 4 (dört) adayımıza belgeleri teslim edildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun KARACAN; “İnsan kaybını aza indirecek şekilde her türlü standarda gidiliyor. Elektrikten, yangınlardan dolayı can kayıpları yaşanıyor. Tesisat döşerken dikkat edilmemesinden kaynaklanıyor. Eskişehir’de ilk defa bu organizasyonun yapılmasına teşekkür ederim. Öğrenmenin yaşı yok. Kendilerini tebrik ediyorum. Tüm Türkiye’ye ve Eskişehir’e örnek olsunlar’’ sözleriyle belgelerimizin öneminden bahsederken, Genel Başkanımız; “Sadece üyelerimize değil, topluma karşı da sorumluyuz. Türkiye’deki yangınların yüzde 25’i elektrik kontağından çıkıyor. Yetkisiz kişilerin, mesleki yeterliliği olmayan kişilerin yapmış olduğunu tesisattan kaynaklı yangınlar. Bugünkü standartlarda yapılan tesisatta ne yangın çıkması mümkün ne de insanı çarpması. Suçlu elektrik değil suçlu o tesisatın yetersiz kişiler tarafından yapılmasından kaynaklanıyor. Bu zamana kadar çok ihmal edilen bu konuya el attık. Bu iş yapılacaksa mesleki yeterliliği olan kişiler tarafından yapılsın. İlk adımı Eskişehir’de attık” sözleriyle devam etti.

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği yönetim kurulu başkanı Ekrem Birsen ise; “Eskişehir’de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Standartları belirlemek, iyi üretim yapabilmek ve milli serveti koruyabilmek açısından Mesleki yeterlilik belgesi çok önemli. Eskişehir Elektrikçiler Odası 4 üyemiz bu belgeyi aldı.  İnşallah bu sayısı Eskişehir’de çoğaldıkça kaliteli üretim artacaktır. Eskişehir’de mağdur insan azalacak, mesleği bilen insanların sayısının çoğalmasına katkı sağlayacaktır” diyerek belgelerimizin öneminin altını bir kez daha çizdi.

Söz konusu sınav ve belgelendirme faaliyet yetkisi kapsamında 05/03/2018 tarihinde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan adaylarımız;

  • 15UY0241-3 / A1 İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Koruma ve İş Organizasyonu, 15UY0241-3 / A2 Elektrik İç Tesisat Uygulaması birimlerinden Sayın Mehmet KILIÇ (Kayseri’den)
  • 15UY0241-4 / A1 İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Koruma ve Çalışma Sürelerinin Organizasyonu, 15UY0241-4 / B2 Elektrik İç Tesisat Uygulaması birimlerinden Sayın Ferdi ŞAHİN ve Sayın Emrah KULUSAYIN (Eskişehir’den),
  • 17UY0288-5 / A1 İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Koruma ve Kalite Yönetimi, İş Organizasyonu ve Mesleki Gelişim Faaliyetleri, 17UY0288-5 / A2 Elektrik Yapı Tesisatı Denetim İşlemleri, 17UY0288-5 / B1 Elektrik Tesisatı Döşeme, Fonksiyonelliğini Sağlama, Bakım ve Onarım İşlemleri birimlerinden Sayın Yusuf SAĞIROĞLU ve Sayın Mesut KOLLAR (Eskişehir’den)’ın

belge takdimleri gerçekleştirildi.